Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to dokument elektroniczny, który zawiera dane osoby starającej się o prawo jazdy.
Dzięki PKK, Ośrodki Szkolenia Kierowców i ośrodki egzaminacyjne automatycznie otrzymują niezbędne dane i informacje o kursancie.
Wprowadzenie PKK w 2014 roku znacznie ułatwiło życie kursantom, którzy wcześniej musieli przemieszczać się z dokumentami w wersji fizycznej pomiędzy urzędem, szkołą jazdy a WORD -em. Dzięki temu, że wszystkie informacje są zawarte w jednym dokumencie elektronicznym, proces uzyskania prawa jazdy stał się prostszy i bardziej przejrzysty.
Aby uzyskać numer PKK, należy złożyć wniosek w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Wniosek taki musi zawierać:
1. Orzeczenie lekarskie (wydane podczas badań lekarskich na prawo jazdy, stwierdzające – brak przeciwwskazań do kierowania pojazdem).
2. Fotografię (aktualne, kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm).
3. Dowód osobisty, paszport lub legitymacja szkolna (w przypadku niepełnoletnich) – do wglądu.
UWAGA! W przypadku osób niepełnoletnich, pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego.
Osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia mogą rozpocząć szkolenie 3 m-ce przed ukończeniem tego wieku. Do egzaminu natomiast mogą przystąpić miesiąc przed.
Dodatkowo:
– Osoby posiadające obywatelstwo innego państwa muszą przedstawić kartę pobytu lub inny dokument, który potwierdza pobyt w Polsce dłużej niż 185 dni,
– Kandydaci ubiegający się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E lub pozwolenie na kierowanie tramwajem muszą również dostarczyć orzeczenie psychologiczne,
– Jeśli wnioskujący posiada już uprawnienia i planuje zdobyć kolejną kategorię, należy dołączyć kopię prawa jazdy.
– pełnomocnictwo – jeżeli wnioskujący powołał pełnomocnika.
Po uzyskaniu numeru PKK, należy upewnić się, że ma on odpowiedni status w systemie informatycznym, aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Status PKK można sprawdzić na stronie internetowej urzędu miasta lub za pośrednictwem platformy Info-Car (link pod artykułem).
Warto pamiętać, że wniosek o wydanie PKK nie wymaga opłat, a Kursant płaci wyłącznie za wydanie dokumentu prawa jazdy.
Wniosek o wydanie Profilu należy złożyć osobiście w urzędzie miejskim lub jeżeli w danej miejscowości jest taka możliwość złożyć wniosek online.
W przypadku wniosków złożonych tradycyjnie, konieczne jest osobiste stawiennictwo wnioskodawcy w urzędzie, a wcześniej należy upewnić się, czy wymagane jest wcześniejsze umówienie się na wizytę.
Gdzie można złożyć wniosek o profil kierowcy w Łodzi?
Wniosek wraz z dokumentami, należy złożyć w Wydziale Spraw Obywatelskich i Komunikacji, ul. Smugowa 30/32 (na pierwszym piętrze).
Godziny pracy Wydziału: poniedziałek: 8-16 / wtorek: 9-17 / środa: 8-16 / czwartek: 8-16 / piątek: 8-16
Kontakt telefoniczny: 42 638 44 44
Profil Kandydata na Kierowcę tworzony jest niezwłocznie. Jeżeli dostarczonych dokumentach nie ma żadnych braków, wnioskujący otrzyma PKK od ręki.
Gdy dane zawarte w dokumentach będą musiały przejść powtórną weryfikację, czas oczekiwania może wydłużyć się do 2 dni. W przypadkach szczególnie skomplikowanych, nadanie PKK może potrwać nawet miesiąc. Numer PKK należy odebrać osobiście.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami
Przydatne linki:
1. INFORMACJE O PKK NA STRONIE URZĘDU MIASTA ŁODZI:
https://bip.uml.lodz.pl/urzad-miasta/zalatw-sprawe-urzedowa/wyszukiwarka-spraw/kierowcy-i-pojazdy/prawo-jazdy/ka-01099/
2. SPRAWDŹ STATUS PKK:
https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-pkk
3. SERWIS PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych):
https://www.esp.pwpw.pl/Account/RegisterUser